ForYou
Salut!!!!!!!!!!
Echipa ForYou cauta Membri cu experienta si de Incaredere v-a asteptam pe toti!!!!!

Bine v-am gasit pe forumul For You.

Bine ati venit in Comunitatea For You Forum!!!!!

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Poker (2010)

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Poker (2010) la data de Mar Apr 27, 2010 3:33 am

XcRi$$X

Administrator
Administrator

Regia:
Sergiu Nicolaescu
Actori:
Vladimir Gaitan, Horatiu Malaele, Valentin Teodosiu, Catalina Grama (Jojo), Mircea Diaconu, Jean Constantin
Gen:
Comedie

Marele nostru regizor, Sergiu Nicolaescu, care are zeci de filme la activ, nu se lasa de meserie nici acum, la 80 de ani. Ultimul sau film reuneste nume importante din cinematografia si teatrul romanesc, iar rezultatul este pe masura. Poker trateaza subiectul prieteniei, sau mai bine zis o presupusa prietenie dintre patru barbati. Aceasta formula m-a facut sa ma gandesc la cartile lui Stephen King, unde sunt intodeauna patru amici a caror relatie trece chiar si cel mai greu test. In filmul de fata nu se intampla la fel insa.
Claudiu, Titel, Horia si Marcel se cunosc din clasa I, si inca de pe-atunci chiuleau de la scoala ca sa joace poker. Acest joc le-a cimentat prietenia, ori asa sunt ei de parere, chiar daca nu a fost intodeauna egalitate intre cei patru. Marcel a fost mereu liderul, cel care castiga cand dorea, dar fara sa triseze vreodata. Timpul trece, baietii cresc, fiecare isi urmeaza destinul, dar se intalnesc intodeauna pentru un joc de Poker. Acum sunt adulti si oameni respectabili in domeniul in care activeaza: Claudiu este senatorul coruput, Titel devine un mafiot de temut, Horia castiga multi bani din chirurgia plastica, iar Marcel e arhitect cunoscut in strainatate. Daca la inceput ei jucau pe bete de chibrit sau cate un leu, doi, astazi pariaza pe sume enorme de bani. Dar ultimul meci de poker scoate la iveala manevrele pe care cei patru le fac unul pe la spatele celuilalt. In timp ce Caludiu, Titel si Horia asteapta sosirea liderului Marcel, minciunile ies la iveala, iar moldoveanca Monica, amanta obraznica a senatorului, asista detasata la intreaga cacealma.
Poker se bazeaza pe caracterele personajelor, care sunt cat se poate de diferite si care sustin intregul film. Vladimir Gaitan este chirurgul Horia, un rol care, de altfel, i se potriveste de minune, avand in vedere ca in serialul romanesc Inima de tigan, era tot medic. De data asta insa, merge pe interese si are pacienti din lumea interlopa, tocmai unde s-a bagat Titel, personajul lui Horatiu Malaele. Acesta este un rol inedit pentru marele actor, dar il executa cu mare finete. Valentin Teodosiu, in pielea senatorului Claudiu, se transforma intr-un veritabil politician in Poker. Desi pare ca detine controlul, Claudiu nu mai are influenta de altadata, dar are in schimb un munte de datorii. Cireasa de pe tort este prostituata Monica, interpretata de carismatica Jojo. Aceasta emana sexualitate dar si voie buna tot filmul. Desi nu e evident de la inceput, Monica stie mai multe decat cei trei la un loc. Iar Marcel? El este o entitate, asteptat incontinuu de Horia, Titel si Claudiu.

Poker este un film pe cinste, o comedie pur romaneasca cu un final neasteptat, dar foarte potrivit!

http://foryou.roflforum.net

2 Re: Poker (2010) la data de Mar Apr 27, 2010 3:51 am

sk0rpaNNN

Nivel6
Nivel6
misto post Very Happy gg si tineo tot asa Very Happy :*

http://foryou.roflforum.net/

3 Re: Poker (2010) la data de Mar Apr 27, 2010 3:53 am

XcRi$$X

Administrator
Administrator
MS,asa o sa fac Cool Very Happy

http://foryou.roflforum.net

4 Re: Poker (2010) la data de Mar Apr 27, 2010 3:56 am

SharkySs

Administrator
Administrator
GG varule!!!

______________________________________________________________For You Singnature___________________________________________________

The Best Forum

Eu:D-->><<--Spam-eri
http://foryou.roflforum.net/

Continut sponsorizat

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum